444 7 425
Koruyalım, korunalım. / Protect and converse

Tahta Kurusu

Tahta Kurusu

Cimicidae familyasına bağlı türlerin hemen hepsi sıcakkanlı hayvanların kanını emerek beslenirler. Dünyada 70 kadar türü bulunmaktadır. Cimex lectularius L. (Ev tahtakurusu) bütün dünyada insanlara saldıran en önemli parazit böceklerden birisi olup 5 mm boyunda vücudu yassı, uzunca-oval, açık veya koyu kırmızımsı kahve renkte bir türdür.
 
Bu tür geceleri hareket eden bir böcektir.  Gündüzleri ergin ve nimfleri duvarların çatlak ve yarıkları, tahta araları, halıların, resim çerçevelerinin ve karyolaların altları, yatakların alt taraflarının dikiş araları ve buna benzer ışık almayan yerler, karanlık ve gizli yerlerde saklanırlar. Gece insanlar yattıktan sonra faaliyete geçerek saklandıkları yerlerden çıkarak, onların kanlarını emerler. Eğer rahatsız edilmezlerse bir defada kendi ağırlığının iki katı kadar kan emerler. Her dönem nimfin gelişmesi ve ergin dişinin yumurta bırakmadan önce en az bir defa tam olarak beslenmesi gerekmektedir. Uzun süre beslenmeden yaşayabilirler. Erginler beslenmeden bir yıl süre ile hayatlarını devam ettirebilirler. Bir dişi hayatı boyuncu 50-200 adet yumurta bırakır. Yumurtaların açılması ile çıkan nimfler beş dönem geçirdikten sonra ergin olurlar.
 

Basit böcek ilaçları tahtakurusu ile mücadele için etkisiz bir yöntem olacaktır. Bu nedenle kaliteli böcek ilaçları ile uygulama yapılmalı ve profesyonel şekilde uygulanmalıdır. Tahtakurusu ilaçlama, çoğunlukla sıvı böcek ilaçları kullanılarak buharlama yöntemi ile yapılmalıdır. Bu uygulamadan sonra, ortamın belirli bir süre kapalı tutulması ve havalandırılmadan kullanılmaması son derece önemlidir.