444 7 425
Koruyalım, korunalım. / Protect and converse

Hamam Böceği

Hamam Böceği

Hamam böceği ile mücadele, sağlık açısından büyük önem içermektedir. Zira bu canlılar, sürekli olarak bakteri ve mikrop yayarak, birçok hastalığa doğrudan ya da dolaylı biçimde neden olmaktadır. Özellikle yiyecek bulunan, sıcak ve nemli alanlarda görülen bu haşerelerden kurtulmak için hamam böceği ilaçlama yaptırmak gereklidir. Isıya, açlığa ve darbeye karşı oldukça dayanıklı olan bu canlılardan kurtulmak ve sağlık açısından koruma sağlamak için profesyonel böcek ilaçlama firmaları tarafından hizmet alınmalıdır.
 

Dictyoptera takımı içerisinde yer alan Blattidae ve Blattellidae familyalarına ait böcekler hamam böcekleri olarak bilinmektedirler. Dünyada, 3500 hamam böceği türü bulunmaktadır. Bunlardan sadece 10 tür insanların yaşadıkları ortamlara adapte olmuşlardır.
 

Dünyada orduları bile dize getirmiş, orduları hastalıktan helak etmiş bu küçük canlı boyundan çok büyük zararlar vermektedir.
 

Hamam Böceğinin Özellikleri
 

Hamam böceği, nemli ve sıcak ortamlarda yaşamayı seven haşere olması nedeni ile ev ve işyerlerinde en çok görülen böcek türüdür. Yiyeceğin bol olduğu ev, fırın, mutfak, pastane, çöplük ve lokanta gibi alanlarda çok sık görülen bu haşereler, hamam böceği ilaçlama yapılmadığı sürece hızlı şekilde üremeye devam eder. Basık ve oval vücut yapısına sahip olup baş kısmında 2 tane anteni bulunur. Ortalama 6-8 cm boyunda olur ve renkleri türlerine göre değişmektedir. Hamam böceklerinde kanat vardır, fakat uçamaz. Her alana yayılabilen ve çok hızlı üreyen bu canlıları yok etmek için etkili böcek ilaçları ile hamam böceği ilaçlaması yaptırılması şarttır.
 

Hamam Böceği Nasıl Çoğalır?
 

Tüm haşere türlerinde olduğu gibi hamam böceği de yumurtlama sistemi ile çoğalır. Her üremesinde yüzlerce yumurta yapan hamam böcekleri yumurtalarını bir süre sırtında taşır. Hamam böceğinin yumurtalarını sırtında taşıması sonucu yumurtalar yerlere dökülür ve yumurtalar ortama yayılır. Hamam böceği yumurtaları gözle görülmez.
 

Hamam Böceği ilaçlama Nasıl Yapılır?
 

Hamam böceği ilaçlama, başta gıda alanları arasında bulunan fırın, restoran, kafe gibi alanlar ile ev, bina, bodrum, iş yeri, ofis gibi alanlarda uygulanabilir. Uzman böcek ilaçlama şirketleri tarafından yapılması gereken hamam böceği ilaçlama için basit haşere ilaçları yeteri kadar etki göstermeyecektir. Bunun yanı sıra, basit hamam böceği ilaçları kullanmak, sağlık açısından ciddi sorunların oluşmasına yol açabilir. Dolayısıyla hamam böceğinden kurtulmak için profesyonel şekilde haşere ilaçlama yapılmalı ve uzman ilaçlama firmaları tarafından hizmet alınmalıdır. Bireysel yöntemler ile yapılan hamam böceği ilaçlama, bu haşereleri yok etmediği gibi sağlık sorunlarına ya da maddi zararlara yol açabilmektedir.
 

1.Sıvı Hamam Böceği ilaçlama
 

Sıvı böcek ilaçları kullanılarak yapılan hamam böceği ilaçlaması, püskürtme yöntemi ya da buharlama tekniği ile yapılabilmektedir. Özellikle, daire, ofis, iş yeri gibi alanlarda yapılan bu uygulama, haşerelere karşı son derece etkilidir. Bunun yanı sıra, hamam böceğinden kurtulmakla birlikte, bakteri ve mikroplar da yok edileceğinden, sağlık açısından büyük öneme sahiptir. Ancak sıvı hamam böceği ilacı, kalite bakımından da büyük önem arz ettiğinden, bu alanda uzman olan firmalardan hizmet alınması ve basit ilaçlar ile yapılan uygulamalardan kaçınılması son derece önemlidir.
 

2.Jel ilaçlama
 

Hamam böceği ile mücadele için çok sık kullanılan ilaçlama türü olan jel ilaçlama, genellikle; fırın, restoran gibi alanlarda uygulanır. Alanın boşaltılmasına gerek kalmadan yapılabilen bu ilaçlama yöntemi, yalnızca hamam böceği üzerinde sonuç verdiği gibi, diğer haşereler üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Hamam böceği ilaçlama işlemi, kaliteli jel ilaçlar ile yapılmalı ve mutlaka uzman haşere ilaçlama şirketleri tarafından uygulanmalıdır.