444 7 425
Koruyalım, korunalım. / Protect and converse

Çiyan

Çiyan

Zehirli böcek türleri arasında bulunan çiyanlar, genellikle dış mekanlarda yaşamaktadır. Buna karşın, ağaçlık alanlara yakın olan bölgelerde, kapalı alanlarda da yuva yapabilen bu haşerelere karşı önlem almak büyük önem arz ettiği gibi, çıyanların neden olabileceği zararlardan korunmak için çiyan ilaçlama yaptırmak şarttır. Sıvı böcek ilaçları kullanılarak, buharlama yöntemi ile yapılması gereken çıyan ilaçlaması için etkili ilaçlar kullanılmalıdır. Zira basit çiyan ilaçları, bu haşereleri yok etmeye yaramayacağı gibi, sağlık sorunlarının oluşmasına da neden olabilir. Bu nedenle, çıyandan korunmak ve yaşam alanlarını daha güvenli hale getirmek için profesyonel böcek ilaçlama firmaları tarafından çıyan ilaçlama hizmeti almak şarttır.
 

Çıyan Sokması
 

Tehlikeli canlılar olan çiyanlar çok zehirlidir. Yaşadıkları alanlara ve türlerine göre zehirlerinin etkisi de değişmektedir. Sıcak ortamlarda yaşayan türleri çok daha zehirlidir. Etkili zehre sahip çıyanlar, ev içlerinde çok tehlikelidir. Çiyan sokması sonucu kişilerde şiddetli ağrı, baş dönmesi, üşüme, titreme, yüksek ateş gibi belirtiler görülür. Çok etkili zehre sahip olan türlerinin ısırması sonucu insanların felç geçirme olasılığı yüksektir. Çıyan sokması ya da çıyan ısırması gibi durumlar ile karşılaşmamak için bu haşerelerin görüldüğü ya da görülebileceği alanlarda böcek ilaçlama yaptırmak gereklidir.
 

Evde çiyan görülmesi durumunda kesinlikle el ile temas edilmemeli ve acilen bir ilaçlama şirketi ile temasa geçilmelidir.
 

Genel Özellikleri
 

Çıyanlarda, vücut baş ve gövde olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Gövdenin her segmentinden birer çift bacak çıkmaktadır. Başta bir çift anten bulunmaktadır. Vücutları yassıdır. Karada yaşayan hayvanlardır. Rutubetli yerlerde bulunurlar. Çıyanların soktuğu yerde iki koyu kırmızı nokta, ağrı, kaşıntı ve şişme oluşur.  Derialtında kanamalar görülür.  Çocuklarda tropikal bölgelerdeki büyük çıyan sokmalarında ateş, bulantı ve kusma görülebilir ve öldürücü olabilir. Bunlarla mücadele, çıyanların gezindikleri yerlere kalıcı ve etki süresi uzun olan kontak etkili insektisitler uygulanmalıdır.