444 7 425
Koruyalım, korunalım. / Protect and converse

Çayırsineği (Tipulidae)

Çayırsineği (Tipulidae)

lkbahar ve yaz aylarında genellikle akarsu kenarlarındaki çayırlıklar ve fundalıklar ile ormanlar gibi nemli ve gölgeli yerlerde bulunurlar. İri vücutları, uzun bacakları ve hantal uçuşları ile kolayca tanınabilirler. En büyük türlerinin kanat açıklığı 10 cm olabilir. Toraksın dorsalinde “V” şeklindeki ek yeri en karakteristik özellikleridir. Sokucu iğneleri olmadığından kesinlikle sokamaz ve kan ememezler. Ergin evrede pek azında beslenme vardır. Bu da nektar veya serbest bitki öz sularını emme şeklindedir.
 

Yaşam döngüleri, kısa bir yumurta evresi (1-2 hafta) ve 4 larva evresi ile kısa bir pupa evresinden oluşur (1-2 hafta). Çoğu 3. larva evresinde dikkate değer bir gelişim gösterir. Tam bir döngü 10 hafta kadar kısa bir süre olabildiği gibi 6 yıl kadar uzun olabilir.
 

Bu canlıların insan üzerinde herhangi bir zararı yoktur bitki zararlısıdır fakat insanlar bunu sivrisinekler ile karıştırmaktadır ve bir tedirginlik oluşturmaktadır. insanları bulundukları ortamda yoğunlukları ile rahatsız etmektedir.
 

Çayır sineği ile piknik alanlarında, bahçeli siteler ve çeşitli gıda işletmeleri, restaurantlar, lokantalar vb yerlerde çimlerin biçilmesi ve mist blower ile yeşil alanların 12-25 mikron damlacık çapı boyutlarında uygun biyosidal ürünler ile profesyonel ilaçlama firmalarıyla ilaçlama çalışması yapılmalıdır.