444 7 425
Koruyalım, korunalım. / Protect and converse

Bitler

Bitler

İnsanların baş, vücut ve kasık bölgelerine yerleşen üç bit türü vardır. Genelde yerleştikleri yerlerde yaptıkları en belirgin belirti kaşıntıdır. Ancak en önemlisi baş bitleri belirli hastalıklara vektörlük yaparlar. Bu özellikleri nedeniyle bit insanın en eski parazitlerindendir.  Bitlerin tifüsü 1909’da, dönek ateşini 1910’da bulaştırdığının bulunmasıyla, bu kanatsız ve küçük canlının orduları nasıl yok ettiği ve tarihin akışını nasıl değiştirdiği öğrenilmiştir.
 

Bitlerde, yumurta (sirke), nimf (yavşak) ve ergin dönemleri bulunmaktadır. Mallophaga (Isırıcı bitler), bunlar kuşların ve memelilerin ektoparazitidir. Çiğneyici tipte ağız parçaları bulunur. İnsanlar için parazitlik ve vektörlük yapmazlar. Anoplura (Emici bitler), bunların ağız yapıları sokucu emicidir. Memeliler için ektoparazittirler. Kan emerek beslenirler. Pediculus capitis De Geer (Baş biti),  Pediculus humanus L. (Vücut biti) ve Pthirus pubis  (L.) (Kasık biti) türleri insanlar için önemli olarak bilinen bit türleridir. Bitler gece-gündüz, aydınlık-karanlık ayrımı yapmaksızın 24 saatte 3-5 kez kan emerler. Vektörlük yapan en önemli bit türü P. humanus’tur. Bitlerin bulaştırdıkları hastalıklar; tifüs, siper ateşi ve dönek ateşidir. Bitlerle mücadelede insektisit içeren ilaçlar haricen uygulanmalı ve bir hafta sonra tekrarlanmalıdır.
 

Bit ile mücadele için bireysel temizlik önemli olduğu gibi, bu haşere yatak, yorgan aralarında da yaşayabildiğinden, genel ilaçlama uygulaması yapılması da büyük önem arz eder. Özellikle yurt, okul, hastane, petshop, barınaklar, inşaat şantiyeleri vb yerlerde bit ilaçlaması aylık rutin programlarda uygulanmalıdır. Bunun için profesyonel ilaçlama firmaları ile temasa geçilmelidir.
 

Bitten kurtulmak için bireysel temizlik son derece önemlidir. Ancak bit, canlı vücudundan ayrı olarak da yaşayabildiğinden, ortamın da ilaçlanması şarttır. Sıvı bitilacı kullanılarak yapılması gereken bit ilaçlama uygulamaları, buharlama tekniği ile gerçekleştirilir. Alanın her yerine dağılan böcek ilaçları ile yapılan işlemler sayesinde bitten kurtulmak mümkün olduğu gibi, kullanılan bit ilaçları, kalite ve sağlık yönünden büyük önem taşımaktadır.