444 7 425
Koruyalım, korunalım. / Protect and converse

Akrep

Akrep

Akrepler, Arthropoda  şubesinin Arachnida sınıfının Scorpionida takımı içerisinde yer alırlar. 650 civarında zehirli akrebin bulunduğu belirtilmektedir. Boyları 1-20 cm arasında değişmektedir. Akrepler sıcak bölgelerde yaşarlar sıcaklığın 50oC ye kadar ulaştığı yerlerde yaşarlar. Taş, yaprak altlarına, ağaç kovuklarına veya duvar yarıklarına saklanırlar. Çölde kuma gömülürler. Kurak bölgelerde yaşarlar. Gece aktiftirler. Yürürken kuyruklarını yukarı doğru kaldırır ve sokmaya hazır beklerler. 
 

Yuvalarının dağılması sebebiyle yuvalarını terk edip evlere giren akrepler mutfak, bodrum gibi yerlerde bulunurlar. Ayrıca ayakkabı içlerine veya yatak altlarına girerler.
 

Avını pedipalpleri ile yakalarlar. Cheliceraları ile parçalar ve sindirim kanalına sevk ederler. Akrepler normal zamanlarda, erkekle dişi bir araya gelmezler. Bunlar ayrı yaşamaktadırlar ve birbirlerine düşman gözüyle bakarlar. İlkbaharda erkekte sperma torbası teşekkül edince, kıskacı ile tutar ve hediye edecek dişi arar. İlk fırsatta rastladığı bir dişinin genital deliğine bırakır. Oradan süratle uzaklaşır. Kaçamadığı takdirde, dişinin kurbanı olur. Dişi onu sokar ve parçalamakla vakit kaybetmez.  Bu şekilde döllenen dişiler yumurtlamazlar. Yumurtaları karında açılır ve yumurtadan çıkan yavruları doğururlar.  Yavrularına özen gösterir onları beslerler. Hatta bir süre sırtında taşımak suretiyle gezdirdiği görülmektedir. İnsanları ancak sıkıştırılırsa sokarlar. En zehirli akrep türü Androctonus australis’dir. Bu tür, kobra yılanının zehiri kadar etkili zehire sahiptir ve insanı saatler içinde öldürebilirler. Bu takım içerisinde Buthidae familyası akrepleri çok tehlikelidir. Aşağıdaki şekilde bazı akrep türleri gösterilmiştir
 

Akrep görüldüğü anda müdahale edilmesi gereken fakat bireysel olarak müdahale edilmemesi gereken zararlı bir canlıdır. Akrep ilaçlaması zor ve zahmetlidir. Akrep ilaçlaması için bu işe yıllarını vermiş tecrübeli yasal bir ilaçlama şirketi aranmalı ve yardım istenmelidir. İlaçlama şirketinden gelen elemanlar, akrep ilaçlamasını profesyonel bir şekilde yapar ve sizleri bu konudan kurtarır.